Czym jest kominek z płaszczem wodnym? Jak działa i czy warto w niego zainwestować, a jeśli tak, to dlaczego? Takie pytanie zada sobie każdy, kto buduje dom i chciałby postawić na ogrzewanie w formie kominka. Czym wyróżnia się ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym? Jak wybrać taki kominek? Na wszystkie pytania uzyskasz odpowiedź na naszym eksperckim blogu.

Kominek z płaszczem wodnym a tradycyjny piec

pama-aquarius-ll

Kominek z płaszczem wodnym jest bardzo podobny do typowego wkładu kominkowego. Różnica polega na tym, że nie ogrzewa on bezpośrednio powietrza, ale wodę, która zasila instalację centralnego ogrzewania, - jego działanie jest zatem identyczne jak pieca. Dodatkowo kominki z płaszczem wodnym mogą podgrzewać również ciepłą wodę użytkową.

Jakie są koszty ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym?

Instalacja kominka z płaszczem wodnym to znacznie niższe koszty ogrzewania domu. Drewno to materiał relatywnie tani. Jeśli dobierzemy kominek o optymalnej mocy, to będziemy mieć gwarancję, że stanie się on niezależnym źródłem ciepła. Według producentów kominek z płaszczem wodnym jest w stanie ogrzać powierzchnię nawet do 300 m2. Wystarczy, jeśli napalimy raz, a co kilka lub kilkanaście godzin uzupełnimy paliwo. Problem pojawia się wówczas, gdy w domu przez dłuższy czas nikogo nie ma. Wówczas, w momencie, gdy kominek wygaśnie i nastanie mróz, to realne jest zamarznięcie, co może skutkować uszkodzeniem instalacji. Z tego też względu zarówno dla wygody, jak i bezpieczeństwa, ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym powinno współdziałać z innym źródłem ciepła – może nim być kocioł gazowy, elektryczny lub olejowy. Jeśli jednak zależy nam, by wydłużyć czas pracy kominka, warto zdecydować się na automatykę sterującą. 

Kominki z płaszczem wodnym - instalacja

Cała instalacja kominków z płaszczem wodnym jest zaprojektowana w taki sposób, aby ukryć jej wszystkie elementy – estetycznie się je obudowuje lub umieszcza wewnątrz pomieszczeń gospodarczych. Decyzja o instalacji powinna być jednak podjęta już w momencie budowania domu, a najlepiej, gdyby to nastąpiło w trakcie projektowania. Aby kominek tego typu działał prawidłowo i bezpiecznie, trzeba spełnić określone uwarunkowania instalacyjne, które zgadzają się z przepisami. Jednak nie będą się one różniły zasadniczo od tych, które dotyczą instalowania zwykłego wkładu. Musimy również ściśle stosować się do wytycznych i zaleceń producenta danego kominka. Przykładowo jeden z wymogów dotyczy odpowiedniego przewodu kominowego – jego średnica powinna mieć 180-200 mm, a wysokość 5-7 m. Na jego konstrukcję mogą się składać np.:

  • gotowe, betonowe elementy systemowe,
  • cegły zawierające wkład z blachy żaroodpornej.

Istotne jest również, aby odpowiednio zaplanować podłączenia kominka z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania. Kominek jest łączony z innym typem pieca za pomocą zestawu wymiennikowo-pompowego, najczęściej mieszczącego się wewnątrz kotłowni. Należy więc doprowadzić do kotłowni dwie rury przyłączeniowe. Do kominka musi być ponadto doprowadzana zimna woda, a z kolei do kanalizacji odprowadzana woda przegrzana - wszystko po to, by zabezpieczyć kominek przed przegrzaniem. Dodatkowo podłączenie kominka z płaszczem wodnym wymaga zainstalowania gniazda prądowego, aby ewentualnie była możliwość podłączenia sterowników.

Zadzwoń!

502 578 430

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Pomieszczenie, wewnątrz którego znajduje się kominek, powinno mieć zapewnione grawitacyjny napływ świeżego powietrza, które będzie służyć do spalania. Jest ono doprowadzane z zewnątrz za pomocą kanałów lub kratek wentylacyjnych, które umieszcza się z reguły w pobliżu kominka. Przy podłączaniu kominka z płaszczem wodnym istnieje także możliwość doprowadzania powietrza bezpośrednio do komory spalania kominka. Przy końcu kanału stosowana jest często przepustnica, która umożliwia regulowanie dopływu powietrza potrzebnego do spalania. W momencie, gdy kominek z płaszczem wodnym nie działa, jest ona zamykana, aby zapobiec wychłodzeniu pomieszczenia.

Kominki z płaszczem wodnym - zabezpieczenia

pama-aquarius-ll

Kominki z płaszczem wodnym to rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne oraz bardzo praktyczne. Instalacja, która łączy je z c.o. domu, a także z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej, przyczyni się do znacznych redukcji w rachunkach, nie tracąc nic ze swojej estetyki.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Wkład kominkowy przypomina ten tradycyjny, jednak różni się od niego budową. Korpus zbudowany jest z dwóch ścianek, pomiędzy którymi następuje przepływ wody. Dzięki temu płaszcz wodny otula wkład, odbierając ciepło i dzięki temu ogrzewając znajdującą się wewnątrz wodę. Za niewielki procent ciepła odpowiadają spaliny, które unoszą się i ogrzewają rury spalinowe, z których również odzyskujemy ciepło.

Instalacja jest wydajna, aczkolwiek w przypadku tego typu kominków moc cieplna nie będzie stała – zależy od tego, ile paliwa znajduje się w palenisku oraz jakiej jest ono jakości (jaką ma kaloryczność, czy jest wysuszone), a także od fazy jego spalania. Należy pamiętać, że w instalacji tego typu może wystąpić problem związany z niekontrolowanym wzrostem ciśnienia wody – podobnie ma się sprawa w przypadku instalacji c.o. zamkniętej.

W obu przypadkach trzeba zawczasu przedsięwziąć działania mające na celu wyeliminowanie niebezpieczeństwa, jakie może pojawić się w momencie zbyt wysokiego ciśnienia wody w instalacji. Wzrost ciśnienia następuje wówczas, gdy woda osiągnie zbyt wysoką temperaturę. Jeśli ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym współdziała z innym kotłem, to taka sytuacja może wyniknąć w momencie np. braku prądu. Krążenie wody w obiegu kotła wymusza pompa zasilana przez energię elektryczną i gdy jej zabraknie, następuje zatrzymanie układu, co w konsekwencji prowadzi do tego, że wymiennik ciepła przestaje odbierać ciepło, które zostało wytworzone wewnątrz kominka z płaszczem. Właśnie wtedy temperatura wody w obiegu staje się coraz wyższa, powodując wzrastanie ciśnienia w instalacji.

Wymiennik chłodzenia awaryjnego w kominkach z płaszczem wodnym

W przypadku kominków, które są zasilane przez paliwo stałe zarówno błyskawiczne gaszenie, jak i rozpalanie ognia nie będzie możliwe i wykonalne. Z tego też względu w tego typu instalacjach regulacja temperatury wody jest automatyczna. Aby to osiągnąć, we wnętrzu wodnego wymiennika ciepła montowany jest wymiennik chłodzenia awaryjnego, czyli płaszcz schładzający lub wężownica schładzająca płaszcz. Doprowadza się do niego zimną wodę pochodzącą z wodociągu czy też studni.

W momencie, gdy następuje wzrost temperatury wody, która jest podgrzewana, zawór termostatyczny automatycznie otwiera dopływ zimnej wody do wymiennika ciepła, co powoduje, że temperatura w obiegu obniża się. Wymiennik chłodzenia uruchamia się, gdy woda nagrzeje się powyżej 95 stopni Celsjusza. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie stosowanie awaryjnego zasilania pompy, na który składają się akumulator oraz układ elektryczny, który automatycznie się włącza, gdy nastąpią zaniki napięcia w sieci elektrycznej. Gdy napięcie pojawi się znowu, akumulator będzie się ładował automatycznie.

Zadzwoń!

502 578 430

Sterowanie pracą kominków

Regulować pracę kominka z płaszczem wodnym będziemy mogli na trzy sposoby:

  • tryb ręczny
  • tryb półautomatyczny,
  • tryb automatyczny.

Tryb ręczny jest najprostszy, ale jednocześnie najmniej precyzyjny. Zmniejsza on lub zwiększa intensywność palenia się w kominku, wykorzystując regulację dopływu powietrza do spalania albo zmieniając intensywność ciągu kominowego. Aby osiągnąć ten efekt, otwiera się lub przymyka ruchomą klapę, czyli szyber, która jest umieszczona na wylocie spalin. Metoda ta nie jest jednak zbyt nowoczesna, a tym bardziej wygodna. Z tego też względu osoby użytkujące kominki z płaszczem wodnym starają się uzupełnić ręczne sterowanie o dodatkową regulację półautomatyczną. Działanie takiej regulacji będzie polegać na sterowaniu pracą pomp, które wymuszają obieg wody wewnątrz instalacji. W momencie, gdy woda, która została podgrzana przez kominek, osiągnęła założoną temperaturę, następuje włączenie pompy. I w przeciwną stronę – w momencie, w którym woda się ochładza, pompa się wyłącza. Jednakże i ten sposób nie jest do końca idealny i spora część użytkowników nie jest nią usatysfakcjonowana. Najlepszą metodą, o największej liczbie możliwości, będzie całkowita automatyzacja sterowaniem kominkiem.

Chcesz postawić na montaż kominka z płaszczem wodnym w swoim domu? Zapraszamy do kontaktu! Oferujemy wkłady kominkowe z płaszczem wodnym od renomowanych producentów, pomagamy dobrać kominek do powierzchni użytkowej domu i potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!