Kominki - rodzaje i różnice

Wystarczy zamknąć na chwilę oczy i wyobrazić sobie siebie przed trzaskającym ogniem w kominku, a już po naszym ciele rozchodzi się przyjemne ciepło i czujemy się bardziej zrelaksowani. Nie ma osoby, która nie uważałaby, że wieczór przed pięknym kominkiem, z wygodnym, miękkim fotelu nie jest przyjemnością. To chyba jedna z najlepszych form spędzania długich jesiennych i zimowych wieczorów, szczególnie w miłym towarzystwie kogoś bliskiego. Jest to jeden z powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na posiadanie kominka. Istotne są także niebywałe walory dekoracyjne kominków, które sprawiają, że wnętrze staje cię przytulne i domowe. Kiedy jednak zdecydujemy się już na umieszczenie w swoim salonie kominka, stajemy przed trudnym wyborem, ponieważ obecnie dostępnych jest tyle rodzajów kominków, że naprawdę może się zakręcić w głowie.

Podstawowy podział dotyczy użycia wkładu grzewczego. Mamy tu kominki otwarte – bez wkładu grzewczego oraz zamknięte – z wkładem grzewczym. Istotny, szczególnie ze względów finansowych, jest także podział ze względu na rodzaj używanego paliwa, na przykład na drewno, elektryczne, gazowe czy biokominki.

Ze względów estetycznych niezwykle istotny jest także styl wykonania. Mamy tu:

  • kominki klasyczne, które silnie nawiązują do tradycji, mają z reguły duże palenisko, doskonale nadają się do klasycznych wnętrz, którym dodają szczególnego smaku, dlatego jeśli jesteś fanem klasycznego stylu, taki kominek będzie idealny dla Ciebie;

  • kominki rustykalne – są z reguły najtańsze, wykonane są z materiałów nawiązujących do starodawnego stylu, jak na przykład kamień, doskonale pasują do wielu typów wnętrz, są też mocno zróżnicowane;

  • kominki kaflowe – nadają pomieszczeniom nieco staroświeckiego wyglądu, przez niektórych są cenione, dla innych nie pasują do danego wnętrza, jednak z pewnością znajdują nieco zwolenników;

  • kominki nowoczesne – zwykle są bardzo minimalistyczne i właśnie do takich wnętrz pasują idealnie, znajdują obecnie najwięcej zwolenników, ponieważ coraz bardziej cenimy sobie nowoczesne wnętrza. Wykonane są one z materiałów takich jak na przykład gips kartonu, który charakteryzuje się niebywałą lekkością.

Kominki pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną i są miejscem, w którym najbardziej lubimy się relaksować, lecz także mogą ogrzewać nasz dom. Na tę funkcję także większość osób zwraca uwagę i dokonując wyboru, jaki kominek zamontować w swoim domu, biorą pod uwagę to, jak będzie on ogrzewał dom. Dotychczas najczęściej wybierano kominki olejowe i gazowe, jednak z uwagi na fakt, że ceny tych paliw nieustannie rosną, coraz więcej osób decyduje się na przykład na kominki grzane drewnem lub piece wolnostojące, piece kaflowe, a także na biokominki i kominki z płaszczem wodnym, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Kominek z płaszczem wodnym, dzięki swojej budowie, umożliwia ogrzewanie wody zarówno na potrzeb c.o. jak i c.w.u. Płaszcz wodny umieszczony jest między komorami spalania, dzięki czemu woda jest ogrzewana. Kominki takie są dość tanie w eksploatacji, ponieważ wykorzystują drewno, dlatego są tak często wybierane. Istotne jest jednak, by drewno przeznaczone do kominka z płaszczem wodnym było dobrze wysuszone.

Kominki z Płaszczem Wodnym - Przykładowy Kominek

Warto rozważyć także montaż biokominka, który szturmem zdobywa coraz większą ilość zwolenników. Pozwala on cieszyć się widokiem żywego ognia we wnętrzu naszego własnego salonu, co jest niezwykle kuszącą wizją. Istnieje kilka rodzajów biokominków:

  • biokominki wolnostojące – może je dowolnie przestawiać, dzięki czemu możemy zmieniać aranżację. Biokominek November jest szczególnie lubiany przez konsumentów, należy go umieścić pod ścianą. Zapewnia on niebywałe doznania, dzięki widowiskowo płonącemu ogniowi w jego wnętrzu. Biokominek November będzie dobrą opcją dla wszystkich, którzy cenią sobie przyjemne wieczory przed kominkiem.

  • biokominki wiszące – umieszcza się je na ścianie (można to zrobić samodzielnie) lub w specjalnej wnęce, dzięki czemu biokominek może stworzyć ze ścianą jednolitą powierzchnię. Jest to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie przestrzeń. Szczególnie atrakcyjne są biokominki Juliet i biokominki Delta – charakteryzują się one niezwykłym wyglądem, dzięki czemu udoskonalą każde wnętrze.

Biokominek DELTA - Jeden z Wielu w Ofercie

  • biolampy – są dość specyficznym produktem, można ustawiać je na stole, na balkonie lub na tarasie, wszędzie mogą płonąć pięknym ogniem, a ich niezwykłe walory artystyczne mogą cieszyć nasze oczy w każdym miejscu.

Godne polecenia są także piece wolnostojące oraz kominki powietrzne, które dostępne są w różnych wariantach. Pozwalają one na dużą dystrybucję gorącego powietrza, dzięki czemu skutecznie ogrzeją nasz dom. Jeśli zdecydujemy się na kominek powietrzny, należy podjąć decyzję co do wkładu kominkowego. Dużą popularnością cieszą się wkłady kominkowe Maja oraz wkłady kominkowe Amelia, które są szczególnie docenione przez posiadaczy kominków powietrznych.

Jeśli dobrze odnajdujesz się w nowoczesnym wnętrzu, w którym nie brakuje przestrzeni, zdecyduj się na biokominek Delta lub biokominek Juliet, jeśli natomiast bardziej cenisz klasykę, idealny dla Ciebie będzie biokominek November. Natomiast gdy planujesz ogrzewać kominkiem swój dom, wybierz kominek z płaszczem wodnym, który pozwoli Ci na naprawdę duże oszczędności.

Biokominek Juliet - Duży Wybór

Wybór kominka nie jest rzeczą prostą, stajemy przed wyborem, czy zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym, biokominek – a jeśli tak, to czy bardziej klasyczny, jak biokominek November, czy ten nowoczesny, jak biokominek Juliet, a może lepiej wybrać piec wolnostojący lub kominek powietrzny? Decyzja nie jest prosta, ale wystarczy zastanowić się, czy kominek będzie miał na celu także ogrzewanie naszego domu, czy jedynie funkcje dekoracyjną. Od podjęcia tej decyzji już krok do wyboru najbardziej optymalnego dla nas kominka, który niebawem pozwoli nam spędzać wspaniałe wieczory w przyjemnym cieple.

EKOTECH - tanie kominki