Piece wolnostojące znów wracają do łask – jak wybrać najlepszy model?

Przed laty można było znaleźć je niemalże w każdym domu na wsi. Obecnie znów stosowane są coraz częściej – piece wolnostojące, które nazywane są także kozami, w nowej odsłonie zachwycają nie tylko swoim efektownym wyglądem, ale również wysoką wydajnością pracy i łatwą obsługą.

Najważniejsze zalety pieców wolnostojących:

  • doskonale sprawdzają się tam, gdzie nie można zamontować kominka

  • mogą być ustawione w dowolnym miejscu przy podłączeniu do komina

  • są lżejsze, dlatego nie jest potrzebne wzmocnienie stropu

  • są znacznie prostsze i szybsze w instalacji

  • posiadają zamkniętą komorę spalania

  • piece wolnostojące oddają ciepło cała swoją powierzchnią

  • mają sprawność porównywalną ze zwykłym kominkiem

  • nie ma potrzeby wykonywania obudowy, co dodatkowo obniża koszty inwestycji

  • dostępne są w szerokiej gamie efektownych wzorów nowoczesnych i tradycyjnych

  • w razie potrzeby piece wolnostojące mogą być zdemontowane i zainstalowane w innym miejscu

Piece Wolnostojące - EKOTECH

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pieca wolnostojącego?

Przede wszystkim przy doborze odpowiedniego pieca wolnostojącego powinno się zwrócić uwagę na jego parametry techniczne oraz na rodzaj i jakość zastosowanych materiałów.

Do produkcji używa się żeliwa lub specjalnej stali – każdy z tych materiałów ma podobne właściwości, niemniej z żeliwa można wykonać znacznie bardziej efektowne dekoracje na korpusie kozy, z kolei stal pasuje bardziej do nowoczesnych przestrzeni, ale zwykle konieczne jest zastosowanie dodatkowych okładzin, ponieważ stal nagrzewa się mocniej niż żeliwo.

Gdy piec wolnostojący ma być używany w danym pomieszczeniu jako źródło ciepła, wówczas należy zwrócić uwagę na jego moc nominalną. Jest to moc mniejsza niż maksymalna i odnosi się ona do mocy uzyskanej w czasie trzech godzin ciągłego palenia w piecu. Jest to parametr, który określa efektywność pracy dla ogrzania określonej przestrzeni – dla kóz zwykle ma on od 3 do 17 kW. Im większe pomieszczenie, tym większa moc pieca będzie wymagana do jego ogrzania. Dodatkowa turbina zamontowana w piecu pomoże w efektywniejszym rozprowadzeniu wytworzonego ciepła.

Piece Wolnostojące - EKOTECH

Nowoczesne piece wolnostojące to wobec tego atrakcyjna alternatywa dla kominków. W naszym sklepie internetowym oferujemy piece wolnostojące i kozy w szerokiej gamie wariantów do wyboru – są to modele o różnym wzornictwie, mocy nominalnej oraz wielkości, dlatego na pewno wybiorą wśród nich Państwo optymalny model dla siebie. W razie problemów służymy pomocą. Zapraszamy!

Ekotech - Piece wolnostojące i kozy