Kominki powietrzne

Jeśli mamy w planach zakup kominka, to jedną z ważniejszych rzeczy jest sposób, w jaki ciepło będzie rozprowadzane po domu.

Kominki dzielą się na dwa podstawowe typy:

Wkłady/kominki z płaszczem wodnym – kominki te można podłączyć do domowego systemu CO. Ciepło w tym przypadku będzie rozprowadzane za pomocą kaloryferów i poprzez ogrzewanie podłogowe.

Wkłady/kominki powietrzne – ich działanie polega na tym, że powietrze otaczające i przepływające przez wkład jest ogrzewane. Po ogrzaniu powietrze jest dystrybuowane do pomieszczeń przy pomocy systemu dystrybucji gorącego powietrza – DGP. W systemie DGP są dwie opcje obiegu powietrza. Po pierwsze wymuszony lub z wykorzystaniem zjawiska tzw. „efektu kominowego” czyli grawitacyjnego obiegu powietrza. Przykładem tego typu wkładu jest wkład kominkowy Amelia 25 Gilotyna.

Kominki powietrzne – z czego są wykonane

Wkłady żeliwne – wyposażone są w specjalne wypusty, tzw. radiatory. Umieszcza się je na zewnętrznej powierzchni tylnej ścianki, ściankach bocznych oraz na czopuchu wkładu. Ich duża powierzchnia powoduje, że wkład skuteczniej będzie oddawał ciepło do otoczenia. Z kolei na jego sprawność będzie wpływał wysoki czopuch wewnątrz którego zachodzi kumulacja spalin oraz deflektor, czyli tzw. półka gazowa. Deflektor ma za zadanie wydłużać drogę spalin do ich wylotu, wpływa ponadto na wzrost temperatury, jaka panuje wewnątrz komory spalania. Żeliwo posiada wyjątkowe właściwości, co przekłada się na lepszą kumulację ciepła, które jest o wiele dłużej oddawane w porównaniu do wkładów stalowych lub kasetowych.

Kominki Powietrzne - Żeliwne EKOTECH

Wkłady stalowe – ich nowoczesny wygląd powoduje, że stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Aby poprawić właściwości grzewcze oraz zwiększyć absorpcję ciepła, komory spalania tych wkładów zostały wyposażone w specjalną ogniotrwałą ceramikę (Acumotte), której zadaniem jest akumulacja i dłuższe oddawanie ciepła – powoduje to poprawę parametrów grzewczych kominka. W większości przypadków kominki powietrzne stalowe nie są wyposażone w radiatory, aczkolwiek są modele, które je posiadają. Wkłady tego typu dość często mają zamontowany wysoki czopuch, w którym umieszcza się półkę dymową, mającą za zadanie zwiększać wydajność cieplną kominka.

Kominek Powietrzny - EKOTECH

Wkłady stalowo-żeliwne – są one alternatywą dla tych, którzy nie są w stanie zdecydować się, czy chcą wkład z żeliwa, czy ze stali. W celu wykorzystania zalet obydwu materiałów elementy, które wchodzą w skład paleniska zostały wykonane z żeliwa (wykorzystując w ten sposób unikalne właściwości cieplne tego materiału), z kolei elementy składające się na front kominka są stalowe, co pozwala na uzyskanie nowoczesnego oraz atrakcyjnego wyglądu.

Wkłady/kominki powietrzne – wygląd

Na ten moment na rynku można znaleźć szeroki wybór modeli kominków powietrznych charakteryzujących się różną mocą grzewczą, rozmiarami, o różnych typach drzwiczek, a także bardzo różnej stylistyce – modele klasyczne oraz nowoczesne.

DGP

Są dwa sposoby na rozprowadzanie ogrzanego przez wkład kominkowy powietrza – grawitacyjny albo wymuszony. Zarówno grawitacyjny typ instalacji, jak i wymuszony, zbudowane są z rur albo kanałów, które zakończone są wylotami ciepłego powietrza, czyli kratkami lub anemostatami. Dodatkowo system wymuszony wyposażony jest w aparat nawiewny (turbina elektryczna). Jaki system wybierzemy będzie zależeć od tego, czy będziemy chcieli ogrzać tylko salon (z reguły w tym miejscu zamontowany jest kominek) plus dwa-trzy wnętrza, które z nim bezpośrednio sąsiadują, czy także pomieszczenia, które znajdują się dalej/wyżej.

Obieg grawitacyjny

W systemie tym wykorzystywane jest zjawisko konwekcji – polega ono na unoszeniu się do góry powietrza, które zostało uprzednio ogrzane przez kominek, a następnie kanałami przepływa do innych pomieszczeń. Najważniejsza zaleta tego typu ogrzewania jest jego niezawodność gdyż nie wymaga ono zasilania przez energię elektryczną. Ponadto w tym przypadku koszt montażu i materiałów jest relatywnie nieduży. Niestety obieg grawitacyjny dysponuje ograniczonym zasięgiem i sprawdzi się wtedy, gdy będziemy chcieli ogrzewać co najwyżej dwa-trzy pomieszczenia, gdyż nie da się rozprowadzić powietrza dalej niż 4 metry od kominka. Wynika to z tego, że powietrze, które samoczynnie się unosi, nie jest w stanie pokonać oporów przepływu w długich kanałach.

Obieg wymuszony

Umożliwia osiągnięcie większych możliwości ogrzewania, gdyż w tym przypadku długość kanałów może osiągać nawet 10 metrów. Pozwala to na dostarczanie ciepła do pomieszczeń, które są znacznie oddalone od kominka. Jednak, w przeciwieństwie do układu grawitacyjnego, konstrukcja obiegu wymuszonego jest bardziej skomplikowana, co przekłada się na jego wyższą cenę. Wyższe koszty wiążą się z tym, że trzeba zastosować specjalnie wygłuszony aparat nawiewny wymuszający przepływ ogrzanego powietrza. Dodatkowo dochodzą opłaty eksploatacyjne gdyż aparat nawiewny, gdy pracuje, będzie pobierał prąd służący napędzaniu wentylatora, którego zadaniem jest tłoczenie ciepłego powietrza. Z racji tego, że obieg wymuszony jest o wiele bardziej skomplikowany od grawitacyjnego, to jego montażem powinna się zająć profesjonalna i wykwalifikowana ekipa monterska, która specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach.

Na co zwracać uwagę:

  • Aby sieć dystrybucji powietrza była szczegółowo zaplanowana – powinno się wybierać w jak największym stopniu krótkie i najmniej skomplikowane drogi;
  • Czy zastosowane kształtki i łączenia posiadają łagodne załamania;
  • Montaż elementów, które umożliwiają regulowanie przepływu ogrzanego powietrza – będą to przepustnice oraz kratki z regulowanymi żaluzjami;
  • Należy wybrać najbardziej odpowiednio aparat nawiewny, tak aby w jak największym stopniu odpowiadał naszym potrzebom;
  • Należy zadbać aby wentylacja była właściwa – tyczy się to zarówno wkładu kominkowego, jak i pomieszczeń, które będą ogrzewane przez tłoczone do nich powietrze.

EKOTECH - Tanie wkłady/kominki powietrzne