Kratki kominkowe

Kratki kominkowe są nieodłącznym elementem wszystkich instalacji kominkowych. Spełniają funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim odpowiadają za o wiele bardziej poważne zadania:

  1. Ich rolą jest doprowadzanie powietrza w okolice wkładu, które gdy zostanie ogrzane, opuszcza kominek rozchodząc się po całym domu.

    W najprostszej opcji ogrzane powietrze wypływa przez kratkę kominkową, która znajduje się w górnej części kominka. W instalacjach, które wykorzystują DGP, ogrzane powietrze będzie rozprowadzane we wszystkich pomieszczeniach.

  2. Regulują temp. wkładu chroniąc go przed przegrzaniem.

    Wkłady kominkowe, niezależnie od materiału z którego są wykonane (stal, żeliwo), są przystosowane do działania w wysokich temperaturach. Jednak każdy z tych materiałów będzie miał określone maksymalne zakresy temperatury, w której może pracować. W momencie przekroczenia określonych limitów może to skutkować uszkodzeniem instalacji, a także samego wkładu – może to być niebezpieczne, a także niezdrowe. Dobierając odpowiednią ilość oraz wielkość kratek kominkowych zagwarantujemy, że do wkładu zostanie doprowadzona odpowiednia ilość chłodniejszego powietrza. Jak więc widać, rozmiar i liczba kratek będzie zależeć od tego, jakie będzie wymagane natężenie przepływu powietrza.

  3. Osłanianie otworów dostępowych do okapów kominowych, elementów regulacyjnych kominka, a także urządzeń, które podlegają konserwacjom.

    Kratki kominkowe bardzo łatwo się montuje – montaż polega na trwałym zainstalowaniu wewnątrz otworu wylotowego ramki, w którą z kolei wkłada się kratkę, przyczepianą przy pomocy sprężystych zatrzasków. Dzięki takiemu rozwiązaniu demontaż, gdy będzie to wymagane, jest niezwykle szybki i łatwy.

  4. Spełniają dekoracyjne funkcje przy wylotach w systemie DGP w suficie i ścianach.

    Dodatkową ich rolą jest osłanianie wylotu systemu DGP – regulują ilość ogrzanego powietrza, a także jego strumień i rozprowadzają je we wszystkich pomieszczeniach. Dodatkowo kratki kominkowe mogą być wykorzystywane i montowane nie tylko w postaci elementu systemu kominkowego, ale także jako zakończenia zwykłych wylotów wentylacyjnych w łazienkach, garażach, kuchniach itd.

Design Kratek do Kominka

Kratki Kominkowe - EKOTECH

Wybór kratek do kominka

W sprzedaży znajduje się ogromna ilość różnych rodzajów kratek – są różne rozmiary, kolory oraz kształty. Dzieje się tak z prostego powodu, mianowicie kratki kominkowe są istotnym uzupełnieniem obudowy wkładu, wpływając w dużym stopniu na jego wygląd i estetykę. Z tego też względu model kratki trzeba ściśle dopasować pod wybrany sposób zabudowy kominka. Wybierać możemy spośród wielu stylów: retro, modernistyczny, klasyczny itd. Ale oprócz walorów estetycznych należy wziąć pod uwagę inne funkcje, także bardzo ważne:

  • Kratki kominkowe, które montuje się w obudowie wkładu, muszą być bez żaluzji. Z kolei ich rozmiar będzie definiowany przez wybrany typ wkładu i jego zabudowę.

    Wylot kratek bezwzględnie nie może być zasłonięty (zasłonięcie jest równie groźne, co ich brak), dlatego też kratki z żaluzjami nie są montowane w czopuchu obudowy kominków. W tym przypadku można instalować tylko i wyłącznie kratki kominkowe z siatką rodzaju fresh albo luft. Kratki posiadające regulowaną żaluzję można montować jedynie w ścianach na zakończeniu przewodów, które rozprowadzają ogrzane powietrze. Dzięki różnym ustawieniom żaluzji możliwe jest ukierunkowanie siły nawiewu do pomieszczenia. Ponadto kratki kominkowe powinny charakteryzować się jak najmniejszymi oporami przepływu powietrza oraz odpowiednim, dedykowanym do mocy danego wkładu rozmiarem. Umieszczenie w obudowie kratki, która ma zbyt mały przekrój względem mocy urządzenia może: zaburzać prawidłowe działanie wkładu, być powodem przegrzania kratki, w ekstremalnych przypadkach może dojść do przegrzania wkładu i w konsekwencji do jego awarii, obudowa może ulec uszkodzeniu (pojawić się mogą pęknięcia).

  • Należy dobrać odpowiednią liczbę kratek.

    Na ilość kratek ma wpływ rodzaj, model, moc wkładu oraz jaką posiadamy instalację kominową.

  • Kratki kominkowe muszą być zrobione z metalu.

    Najczęściej będzie to blacha nierdzewna, ale w sprzedaży są także kratki odlewane. Ważne jest także to, aby kratka była zabezpieczona przez odpowiedni materiał, taki jak farba proszkowa lub były galwanizowane albo powlekane. Dzięki temu kratka będzie miała zapewnioną termiczną oraz mechaniczną odporność na warunki, w których będzie pracować. Kratki wykonane z plastiku nie mogą być montowane – praca w wysokiej temperaturze może spowodować pożar.

  • Brak kratki wlotowej na dole wkładu oraz dekompresyjnej przy okapie może zaburzyć prawidłowe działanie wkładu.

    W przypadku braku kratki wlotowej znajdującej się poniżej wkładu może zostać zaburzona efektywność wymiany ciepła. Poniżej komory dekompresyjnej kominka należy zamontować kratkę dekompresyjną, która zapobiega grzaniu sufitu, a także ubytkom ciepła. Kratki tego rodzaju montowane są naprzemianlegle, a więc wyżej i niżej półki dekompresyjnej. Dzięki temu zachowany jest intensywny przepływ powietrza i jego cyrkulacja.

Z nowości możemy polecić na przykład kratkę kominkową 17/49 VENUS niklowaną lub kratkę 17/37 VENUS białą z żaluzją.

Biała Kratka Kominkowa - EKOTECH

EKOTECH - Tanie kominki i kratki kominkowe